środa, 11 lipca 2012

Cavalier King Charles Spaniel - wzorzec

Kraj pochodzenia : Wielka Brytania     
Użytkowanie : pies do towarzystwa    
Klasyfikacja FCI : grupa 9; sekcja 7, nr 136

WYGLĄD OGÓLNY: żywy, pełen wdzięku, proporcjonalny, z miłym wyrazem.
TEMPERAMENT: wesoły, przyjacielski, pozbawiony agresji i lęku.
GŁOWA I CZASZKA: czaszka prawie płaska między uszami, płytki stop, długość kufy od stopu do czubka nosa ok. 3,8 cm. Nozdrza czarne, dobrze rozwinięte, ale nie obwisłe, trzewioczaszka dobrze wypełniona pod oczami; niepożądana tendencja do wąskiej kufy.
OCZY: duże, ciemne, okrągłe, lecz nie wyłupiaste, szeroko rozstawione.

USZY: długie, wysoko osadzone, mocno opiórowane.
PYSK: szczęka i żuchwa mocne, z doskonałym zgryzem nożycowym   
SZYJA: umiarkowanej długości, nieco łukowata
KOŃCZYNY PRZEDNIE: umiarkowanie rozwinięta klatka piersiowa, dobrze kątowane łopatki, kończyny proste z umiarkowanym kośćcem.
 TUŁÓW: krótki, zwarty, dobrze ożebrowany, grzbiet prosty.
KOŃCZYNY DOLNE: nogi o umiarkowanie mocnym kośćcu, dobrze kątowany staw kolanowy - bez tendencji do postawy krowiej lub sierpowatego podstawiania kończyn.

ŁAPY: zwarte, wysklepione, mocno owłosione.
OGON: długość ogona w proporcji do ciała, dobrze osadzony, noszony wesoło, lecz nigdy powyżej linii grzbietu; może być skrócony - w takim przypadku usuwa się nie więcej jak jedną trzecią długości ogona.
RUCH: swobodny, elegancki, z mocną akcją kończyn tylnych, kończyny przednie i tylne oglądane z przodu i z tyłu poruszają się równolegle. 
Szata: długa, jedwabista, zupełnie bez loków, lekka falistość dopuszczalna, obfite pióra, zupełnie nie trymowana.
MAŚĆ: Blenheim : głęboki kasztanowy kolor łat równo rozmieszczonych na perłowobiałym tle, znaczenia na głowie symetryczne, z wolnym miejscem między uszami na wysoko cenioną plamkę (char. cecha rasy).
Triolour: czarne i białe łaty, równo rozmieszczone z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod spodem ogona.
Black & tan: kruczoczarne tło z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod spodem ogona; podpalanie powinno być w żywym odcieniu, białe znaczenia niepożądane. Ruby:  jednolity kolor głęboko czerwony, białe znaczenia niepożądane
WAGA: 5,4 - 8 KG pożądany mały, proporcjonalny pies mieszczący się w tym przedziale wagowym.
WADY: jakiekolwiek odstępstwo od podanych cech powinno być uważane za wadę, której ocena powinna stać w proporcji do jej stopnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz