wtorek, 17 lipca 2012

Mops - wzorzec rasy


Wzorzec FCI nr 253
Kraj pochodzenia: Chiny.

Wrażenie ogólne: Sylwetka kwadratowa i mocna, „multum in parvo” wyraża się w zwartości sylwetki. wzajemnych proporcjach i kondycji mięśniowej.

Temperament: zrównoważony, wesoły i żywy.

Głowa i czaszka: głowa duża, okrągła lecz nie jabłkowata, bez bruzdy czołowej. Pysk krótki, graniasty, szeroki, nie zadarty. Zmarszczki mocno wyrażone.

Oczy: ciemne, bardzo duże, kulistego kształtu, łagodny błyszczące, a w chwili podniecenia pełne ognia.

Uszy: cienkie, małe, delikatne jak aksamit. Dwa rodzaje - „różyczkowe" - małe, zwisające uszy, załamane i odchylone do tyłu uwidaczniające wnętrze ucha. Uszy „w kształcie guzika" - załamane ku przodowi, końce przylegają do czaszki i zakrywają wnętrze ucha. Wyżej cenione te drugie.

Pysk: niewielki przodozgryz. Krzywa żuchwa, pokazywanie języka lub zębów w najwyższym stopniu nie pożądane. Szeroka żuchwa z siekaczami ustawionymi w prawie prostej linii.

Szyja: lekko łukowata, przypominająca czub hełmu, mocna, gruba, dostatecznie długa. aby głowa była dumnie niesiona.

Kończyny przednie: bardzo mocne, proste, umiarkowanej długości, ustawione pod tułowiem. Łopatki ustawione ukośnie.

Tułów: krótki, zwarty, szeroka klatka piersiowa. mocno ożebrowana. Prosta linia grzbietu, ani wysklepiona ani zapadnięta.

Kończyny tylne: bardzo mocne, umiarkowanej długości, dobrze ukątowane stawy kolanowe, ustawione pod tułowiem, proste i równoległe oglądane z tylu.

Łapy: nie tak długie jak zajęcze ani tak okrągłe jak kocie, wyraźnie rozdzielone palce, czarne paznokcie.

Ogon: wysoko osadzony, zawinięty, możliwie jak najbardziej przylegający do biodra. Podwójnie skręcony bardzo pożądany.

Ruch: kończyny przednie oglądane w ruchu powinny unosić się i opadać w przedłużeniu linii łopatkowej, łapy skierowane zupełnie na wprost, nie do środka ani na zewnątrz. Akcja kończyn tylnych tak samo prawidłowa. Kończyny przednie z dobrym wykrokiem, kończyny tylne poruszają się swobodnie z dobrą pracą stanów kolanowych. Lekko toczący się ruch kończyn tylnych jest dopełnieniem typowego ruchu.

Szata: delikatna, gładka, miękka, krótka i błyszcząca, nie twarda ani wełnista.

Kolor: srebrny, brzoskwiniowy, płowy lub czarny. Każdy czysty dla podkreślenia kontrastu między barwą szaty a pręgą grzbietową (linia od potylicy do ogona) i maską. Znaczenia wyraźnie odgraniczone. Pysk lub maska, uszy, „pieprzyki" na policzkach, „odcisk kciuka" czyli „diament" na czole i pręga grzbietowa tak czarne Jak możliwe.

Wielkość: Idealna waga 6,3 - 8,1 kg

Wady: jakiekolwiek odchylenie od podanych cech powinno być uważane za wadę, której ocena powinna pozostawać w proporcji do jej stopnia.

Uwaga: samce powinny mieć dwa normalnie wyglądające jądra opuszczone do worka mosznowego.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz