piątek, 13 lipca 2012

Owczarek Środkowoazjatycki - wzorzec

KRAJ POCHODZENIA: Rosja.

Grupa 2 Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne. Sekcja 2.2. Molosy, typ górski. Nie podlegają próbom pracy.

BUDOWA CIAŁA: Mocny, o masywnym kośćcu i silnie rozwiniętej muskulaturze. Niekiedy spotyka się psy tej rasy mające tendencję do ociężałości. Gruba skóra z dobrze rozwiniętą i elastyczną tkanką łączną tworzy często w okolicach szyi fałdy.

GŁOWA: Masywna, o szerokiej mózgoczaszce i dobrze wykształconych kościach policzkowych. Płaskie czoło ze słabo zaznaczonym stopem. Kufa nieco krótsza niż mózgoczaszka, szeroka między oczami i niemal nie zwężająca się; patrząc z przodu i z góry graniasta, z profilu przypomina stożek, z grubymi, nieco obwisłymi, zakrywającymi kąciki warg faflami. Trufla nosa dobrze rozwinięta, czarna.
U psów o jasnym umaszczeniu dopuszczalna brązowa trufla.

USZY: Małe, wiszące, nisko osadzone, trójkątne.

OCZY: Ciemne, szeroko rozstawione, okrągłe, ustawione frontalnie.

SZYJA: Krótka, muskularna, nisko noszona, tworząca z linią grzbietu kąt 30-40 stopni.

KLATKA PIERSIOWA : Szeroka i głęboka, z dobrze wysklepionymi żebrami, jej dolna linia sięga do wysokości łokci lub poniżej nich.

LĘDŻWIE: Krótkie, szerokie, lekko wysklepione.

ZAD: Szeroki, muskularny, ustawiony niemal poziomo.

OGON: Wysoko osadzony, zwisający, sierpowaty, sięgający do stawów skokowych.

KOŃCZYNY PRZEDNIE: Patrząc z przodu proste i równoległe, ich długość od podłoża do łokci przewyższa nieznacznie połowę wysokości w kłębie. Kąt stawu barkowego wynosi ok. 100 stopni. Proste, mocne i długie przedramiona; krótkie, szerokie, mocne, pionowo ustawione śródręcze.

KOŃCZYNY TYLNE: Równoległe, na wysokości stawów kolanowych i skokowych nieco wyprostowane, krótkie podudzie, mocne, ustawione pionowo śródstopie.

ŁAPY: Mocne, owalne, zwarte.

RUCH: Krótki, ciężki kłus przechodzący w galop jest charakterystycznym sposobem poruszania się tej rasy. W kłusie kończyny poruszają się nieco zbieżnie.

SZATA: Twardy, prosty włos z dobrze wykształconym podszerstkiem. Na głowie i przedniej stronie kończyn krótki i gładko przylegający. W zależności od długości włosa psy dzielą się na:
długowłose, o sierści długości 7-8 cm na grzbiecie, uszach, szyi, kończynach i ogonie. krótkowłose, o gładkiej sierści długości 3-5cm.

ZĘBY: Białe, mocne, zwarte, siekacze ustawione w jednej linii, zgryz nożycowy.

UWAGA:  Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra umieszczone w mosznie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz