Sławne Psy




SZARIK

Szarik to jeden z najsłynniejszych owczarków niemieckich w historii polskiej telewizji. Znany z serialu „Czterej pancerni i pies". Choć imię „Szarik" oznacza w języku rosyjskim „kuleczkę" odznaczał się on wyjątkową odwagą i nie raz byliśmy świadkami jego bohaterskich akcji, w których ratował członków załogi „Rudego 102". W rzeczywistości rolę Szarika odtwarzały trzy różne psy tej samej rasy - najczęściej był to Trymer - pies milicyjny, który oblał egzamin z tropienia i miał być wycofany ze służby ze względu na niskie wskaźniki agresji. Ale na planie filmowym był "genialny". Inne to Spik i Atak. Ten ostatni był silnym i pobudliwym psem i nadawał się do scen wymagających wysiłku i kondycji. Wyglądem różnił się od Trymera, dlatego przed zdjęciami musiał być charakteryzowany w zakładzie fryzjerski.



 
LASSIE

Sławny pies z serii filmów fabularnych. Pierwszy z filmów - „Lassie wróć" został nakręcony w 1943 roku, ostatni - „Lassie" w 2005 roku. Łącznie nakręcono 12 filmów, w których za każdym razem grał inny pies. Choć Lassie była suką, w jej rolę zawsze wcielały się psy, z uwagi na ich łatwiejsze szkolenie. Największym problemem w zastępowaniu jednego owczarka collie drugim okazała się charakterystyczna podłużna biała plama na czole Lassie. U przedstawicieli tej rasy należy ona do rzadkości. Z problemem tym radzono sobie w dwojaki sposób: zatrudniano potomstwo psów z takim paskiem bądź, co najczęściej miło miejsce, malowano psu białą farbą owy pasek.




ŁAJKA

Suczka, mieszaniec, kosmonautka, wystrzelona 3 listopada 1957 na orbitę okołoziemską w radzieckim satelicie Sputnik 2. Ważyła ona około 6 kg i "wychowała się" na ulicach Moskwy - te dwa fakty (mała waga i odporność na trudne warunki życia) były zapewne powodami wyboru jej na "pasażera" statku kosmicznego. Łajka była pierwszym żywym stworzeniem na orbicie okołoziemskiej, chociaż nie pierwszym w przestrzeni kosmicznej jako takiej - i ZSRR, i USA już wcześniej eksperymentowały z wysyłaniem zwierząt w kosmos. Sława Łajki bierze się z jej pierwszeństwa w erze podboju kosmosu, chociaż tak naprawdę pierwszymi żywymi organizmami poza atmosferą były muszki-owocówki, wysłane rakietą V2 w 1946 roku. Nie była jednak jedynym psem (nie mówiąc o innych zwierzętach, jak myszy, żółwie, czy nawet małpy), który poniósł śmierć w początkach tej ery - na przykład wraz ze Sputnikiem 6 spłonęły w atmosferze dwa inne psy, Pcziołka (lub Pszczółka) i Muszka. Łajka padła z przegrzania (nieodczepienie się rakiety nośnej spowodowało wzrost temperatury wewnątrz kapsuły do ponad 40°C) i wysokiego stresu już kilka (według innych źródeł kilkanaście) godzin po starcie; pierwotnie podawano, ze względów propagandowych, że pies przeżył kilka dni.




REX

Owczarek niemiecki, główny bohater niemieckiego serialu emitowanego w latach 90. „Komisarz Rex". Jego pełne imię brzmi - Reginald von Rawenholst. Rex jest etatowym pracownikiem austriackiej policji. Wierny towarzysz swojego opiekuna, pomaga mu rozwiązywać najtrudniejsze kryminalne zagadki. Serial cieszył się ogromną popularnością, produkowano go nieprzerwanie przez 10 lat. Rex miał w serialu dublerów, którzy zastępowali go w trudniejszych scenach. Późniejsze odcinki były kręcone z innym owczarkiem, choć trenowanym również przez panią Miller. Podobno bardzo zaprzyjaźnił się z Gedeonem Burkhardem grającym komisarza Brandtnera w drugiej serii serialu. W wakacje puszczali odcinki ,,Komisarza Rexa".Bardzo mi się podobał.



 
RIN TIN TIN

Jeden z pierwszych i najsłynniejszych zwierząt występujących w filmach. Rin Tin Tin pies rasy owczarek niemiecki narodził się jako jedno z pięciorga szczeniąt w opuszczonym przez Niemców schronie frontowym w miejscowości Fleury w północnej Francji, na krótko przed jego zdobyciem przez Amerykanów. Zaopiekował się nim amerykański kapral Lee Duncan. On też nadał psu imię pochodzące z refrenu popularnej wówczas francuskiej piosenki, i zabrał go ze sobą do Los Angeles, gdzie pierwszy wpadł w oko producentom filmowym. Pies po raz pierwszy wystąpił w niemym filmie Man from Hell's River w 1922, rok później został zatrudniony przez wytwórnię Warner Bros. Ogółem Rin Tin Tin zagrał w ok. 25 filmach i dwóch serialach (The Lone Defender (1930) i Lightning Warrior (1931)). W 1931 zwierzę przestało występować, rok później zdechło nagle podczas zabawy ze swoim właścicielem. Rin Tin Tin został pochowany na cmentarzu dla zwierząt Cimetière des Chiens na przedmieściach Paryża.




SABA

Wierny przyjaciel głównych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Saba pomaga dzieciom w ucieczce od arabskich wojowników stając się wiernym kompanem ich podróży przez pustynię i puszczę. Powieść została dwukrotnie sfilmowana - w 1973 przez Władysława Ślesickiego (w rolach głównych: Tomasz Mędrzak i Monika Rosca, zobacz: W pustyni i w puszczy (film 1973)) oraz w 2001 przez Gavina Hooda (jako Staś i Nel wystąpili Adam Fidusiewicz i Karolina Sawka, zobacz: W pustyni i w puszczy (film 2001)). W obu przypadkach, z nakręconego materiału zostały stworzone jednocześnie film kinowy i mini-serial telewizyjny. Wersja z 1973 roku jest bliższa pierwowzorowi literackiemu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz